Personela s.r.o.


FAQ - najčastejšie kladené otázky


1.) Ako dlho trvá celý proces až po nástup do zamestnania ?
Celý proces trvá priemerne 7-14 dní až po odchod do zamestnania. Avšak nie je to závezné pravidlo. Môže to trvať aj o niečo kratšie alebo dlhšie.
2.) Sú to dlodobé pracovné pozície ? Nevyhodia ma po krátkej dobe?
Všetky pracovné pozície sú dlhodobe, zamestnávateľ požaduje aspoň 3 mesiace (pokiaľ to nie je brigáda).
Vyhodiť Vás môže v prípade, že porušíte pracovnú disciplínu (pravidelné meškania, nesplňanie noriem, krádeže,nenastúpenie do práce bez udania dôvodu...).
Nie je to v jeho úmysle, keďže má určite náklady spojené s tým kým nástupite do práce, a kým Vás zaškolia. Zamestnávateľ uprednostňuje, keď tam zamestnanec chce zostať aspoň 6 mesiacov a viac (pri telefonáte sa Vás môže opýtať ako dlho chcete zostať).
3.) V akej smene budem pracovať ?
Pri každej pracovnej pozície je uvedené aké smeny sú (8-hod., 12-hod, denné, nočné....).
Avšak nevieme Vám povedať či budete robiť dennú , nočnú. Keď budete robiť na dennej tak len na dennej, pokial nie je uvedené pri ponuke inak. Po požiadaní zamestnávateľa, Vás môže preložiť na inú smenu, avšak nie je to zo dňa na deň, môže to kludne byť aj o 14 dní alebo viac.
4.) Sú možné nadčasy ?
Áno sú možne aj nadčasy, a sú viac platené.
5.) Cestujeme viaceri, budeme pracovať spolu?
Áno, budete s najväčšou pravdepodobnosťou robiť na jednej smene. Avšak nemusíte robiť na jednom pracovisku, jeden môže robiť na jednej strane skladu a druhý na druhej strane, na inom pracovisku, avšak na jednej smene.
6.) Cestujeme viaceri , budeme bývať spolu?
Pokiaľ necestujete skupinka 5+ ludí spolu, tak s najväčšou pravdepodobnosťou budete bývať spolu. Pokiaľ ale cestujete viaceri ako 4, tak sa môže stať, že Vás rozdelia na dva byty/domy a to z technických príčin (nedostatočne veľký byt/dom).
7.) Ako ďaleko budeme bývať od práce?
Nevieme Vám povedať, keďže ubtovanie zabezpečujeme cez realitku, kt. Vás môže ubytvať podľa toho kde má voľný byt/dom, avšak nie na také miesto kde nie je možné dochádzanie (úplne mimo). Môže sa stať že budete bývať aj 9 km od práce, keďže sklady sú väčšinou na kraji mesta v priemyselnej zóne, ale určite bude možné dochádzanie mestkou hromadnou dopravou poprípade vlakom. Môžte dochádzať na bicykli (doporučujeme zakúpiť), poprípade zamestnanci, kt. sú tam už dlhšie si kúpia auto a za malý poplatok Vás odvezú(vec dohody).
8.) Je na ubytovaní internet ?
Väčšinou nie, avšak v každom meste je knižnica, kde je internet na 1 hodinu zadarmo. Poprípade si môžete zakúpiť mobile broadband so sim-kartou na kredit (predávajú aj v tescu, asde... ). Existujú viaceri poskytovatelia napr. O2, Telekom, Orange, Three. Niektorí poskytovatelia dávajú internet len na počet dát, ale napr. Telekom Vám dá určitý počet dát na mesiac, a pokiaľ ho prečerpáte, obmedzia Vám rýchlosť na minimum , ale internet Vám pôjde dostatočnou rýchlosťou aby ste mohli čítať emaili a pod.
9.) Aké drahé sú tam potraviny ?
Potraviny sú v cenovej relácii ako na SR. Mäso je o niečo málo drahšie.
10.) Ako vyplácajú výplatu v UK?
Výplatu posielajú na bankový účet, ktorý musí byť zriadený v UK, alebo dávajú šeky. Šeky sa preplácajú v banke, ale iba na bankový účet /nie v hotovosti/. V hotovosti preplácajú šeky len vo Western Union a pod. Spoločnostiach. Tam sú ale účtované poplatky (relatívne vysoké).
Doporučujeme si zriadiť bankový účet.
11.) Musíme si zriadiť poistenie v UK?
Áno, volá sa National Insurance (NI). Každý jeden zamestnanec musí mať NI. NI je číslo kt. pridelené každému zamestnancovi, a platí doživotne.Na dané NI sú zamestnávateľom posielané veškeré odvody. Vybaviť si ho musíte telefonicky, kde budete objednaný a budete sa musieť dostaviť na osobný pohovor na adresu kt. Vám povedia. V prípade že nebudete rozumieť Vám pridelia tlmočníka. Telefónne číslo si môžete zistiťna job centre(úrad) kde Vám dané číslo dajú alebo cez internet keď zadáte v google "National insurance (mesto kde ste napr. Liverpool )"
12.) V prípade že mi je zle alebo som chorý, môžem ísť k lekárovi?
Áno, ale avšak pokiaľ ste neboli na prehliadke u "obvodného lekára" musíte ísť na "pohotovosť". Preto doporučujeme čím najskôr si v danom meste náisť obvodného lekára, kt. Vás príjme na obhliadku. To sa týka aj zubára.